Here Are the 2016 Taste Talks Food & Drink Awards Nominees

The nominees are in for the first Taste Talks Food & Drink Awards in the categories of restaurant and chef awards, innovation awards, and media awards.

|
Aug 10 2016, 3:00pm

Today, the Taste Talks Food & Drink Awards announced its list of finalists for its inaugural awards ceremony, which celebrates culture, innovation, and diversity in the wide world of food and drink. The finalists have been revealed in the categories of restaurant and chef awards, innovation awards, and media awards below. The winners will be announced at a live awards ceremony hosted by Mo Rocca on Monday, September 26 at the Brooklyn Academy of Music Howard Gilman Opera House (BAM).

RESTAURANT & CHEF AWARDS

Best New Chef: East Angela Dimayuga—Mission Chinese and Mission Cantina—New York, NY Daniela Soto Innes—Cosme—New York, NY Fabian von Hauske & Jeremiah Stone—Wildair—New York, NY Matthew Jennings—Townsman—Boston, MA Missy Robbins—Lilia—Brooklyn, NY

Best New Chef: South Alon Shaya—Shaya—New Orleans, LA Ashley Christensen—Ashley Christensen Restaurants—North Carolina Katie Button—Curate—Asheville, NC Kwame Onwuachi—The Shaw Bijou—Washington D.C. Ryan Poli—The Catbird Seat—Nashville, TN

Best New Chef: West David Barzelay—Lazy Bear—San Francisco, CA Gabriel Rucker—Little Bird Bistro—Portland, OR Jessica Koslow—Squirl—Los Angeles, CA Joshua McFadden—Ava Gene's—Portland, OR Ravi Kapur—Liholiho Yacht Club—San Francisco, CA

Best New Chef: North Beverly Kim—Parachute—Chicago, IL Curtis Duffy—Grace—Chicago, IL Iliana Regan—Elizabeth—Chicago, IL Lee Wolen—Boka Restaurant—Chicago, IL Sarah Gruenenberg—Monteverde—Chicago, IL

Outstanding Chef (National) Alice Waters—Chez Panisse—Berkeley, CA April Bloomfield—The Spotted Pig—New York, NY David Chang—Momofuku—New York, NY Dominique Crenn—Atelier Crenn—San Francisco, CA Sean Brock—Husk—Charleston, SC

Best New Restaurant: East Emmy Squared—Brooklyn, NY Lilia—Brooklyn, NY Pasquale Jones—New York, NY Townsman—Boston, MA Wildair—New York, NY

Best New Restaurant: South Death and Taxes—Raleigh, NC Gunshow—Atlanta, GA Olamaie—Austin, TX Shaya—New Orleans, LA The Grey—Savannah, GA

Best New Restaurant: West Bird Dog—Palo Alto, CA Coquine—Portland, OR Lazy Bear—San Francisco, CA Salare—Seattle, WA The Whale Wins—Seattle, WA

Best New Restaurant: North Mabel's BBQ—Cleveland, OH Monteverde—Chicago, IL Oriole—Chicago, IL Parachute—Chicago, IL Spoon and Stable—Minneapolis, MN

Outstanding Restaurant (National) Alinea—Chicago, IL Blue Hill at Stone Barns—Pocantico Hills, NY Eleven Madison Park—New York, NY Zahav—Philadelphia, PA The French Laundry—Yountville, CA

Outstanding Pastry Chef Belinda Leong—b.patisserie—San Francisco, CA Christina Tosi—Milkbar—New York, NY Dominique Ansel—Dominique Ansel—New York, NY Jennifer Yee—Lafayette—New York, NY Mindy Segal—Hot Chocolate—Chicago, IL

Outstanding Bar Program Amor y Amargo—New York, NY Clover Club—New York, NY Clyde Common—Portland, OR Maison Premiere—Brooklyn, NY The Broken Shaker—Chicago, IL/Miami, FL

INNOVATION AWARDS Presented by KitchenAid

Best Startup Blue Apron Culinary Agents Imperfect Produce Locol Reserve

Best New Technology BeeHex June Oven Nomiku Uber Eats Panna Cooking SmartPlate

Outstanding Non-Profit Careers Through Culinary Arts Program (C-CAP) City Harvest Edible Schoolyard Hot Bread Kitchen No Kid Hungry

Best Environmental, Agricultural, or Sustainable Innovation Billion Oyster Project Charity Water Chef's Collaborative Sea To Table Stone Barns Center for Food and Agriculture

Best Academic Institution or Organization Culinary Institute of America Museum of Food and Drink (MOFAD) NYU Food Studies Southern Foodways Alliance Yale Sustainable Food Project

MEDIA AWARDS

Best Cookbook Gjelina—Travis Lett Hot Bread Kitchen—Jessamyn Waldman Rodriguez Koreatown: A Cookbook—Deuki Hong and Matt Rodbard The Food Lab—J. Kenji Lopez-Alt Zahav—Michael Solomonov

Best Food Literature Book 32 Yolks—Eric Ripert with Veronica Chambers Rice Noodle Fish—Matt Goulding and Nathan Thornburgh Something to Food About—Questlove and Ben Greenman The Farm on the Roof—Anastasia Cole Plakias Bread, Wine, Chocolate: The Slow Loss of Foods We Love—Simran Sethi The Jemima Code—Toni Tipton-Martin

Best Food Television or Web Series Anthony Bourdain, Parts Unknown Bizarre Foods with Andrew Zimmern Chef's Table Mind of a Chef Cooked Fuck, That's Delicious

Best Culinary Film or Documentary Birth of Sake Burnt City of Gold For Grace Jeremiah Tower: The Last Magnificent

Best Photographer Daniel Krieger Eric Wolfinger Evan Sung Huge Galdones Liz Clayman

Best Radio Show or Podcast Gravy MUNCHIES: The Podcast Radio Cherry Bombe The Feed The Splendid Table

Best Magazine or Zine Bon Appetit Cherry Bombe Food & Wine Lucky Peach Saveur

Best Food Media Website Eater Food52 Lucky Peach Serious Eats Tasting Table

Best Culinary Blog Afroculinaria Gastronomista Local Milk Smitten Kitchen Two for the Bar

Best Food Instagram Chef Jacques La Merde Daniel Krieger EatingNYC MUNCHIES The Infatuation

Best Food Article Are You Eating Frankenfish?—Tom Colicchio Eddie Huang on the Oppressive Whiteness of the Food World—Eddie Huang Edna Lewis and the Black Roots of American Cooking—Francis Lam Farm To Fable—Laura Reilly What It's Like to Work at the Waffle House for 24 Hours Straight—Andrew Knowlton